Kosmetoderm

Dermatologia Kosmetologia

Leczenie

Trądzik różowaty-czyli nie czerwień się bez powodu

Trądzik różowaty ( łac. rosacea, TR ) jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, ograniczoną zazwyczaj do środkowej części twarzy, związaną z nadreaktywnością naczyń krwionośnych, o niejednolitym zespole objawów i o różnej etiologii.

 

Test-jak rozpoznać trądzik różowaty

Definicja naukowa i wyczerpująca. A sama choroba-choć najczęściej stanowi problem kosmetyczny, jest bardzo dokuczliwa dla osób nią dotkniętych. I, niestety, poważnie wpływa na ich samopoczucie: prawie 70% pacjentów mówi o niskiej samoocenie w związku z chorobą, aż 41% — unika publicznego kontaktu z powodu swojego wyglądu, także 70% pacjentów zgłasza, że wygląd niekorzystnie wpływa na ich relacje międzyludzkie.

Dlaczego jest „wyklęty”?

Może dlatego, że dotyczy najczęściej Pań w wieku 30-40 lat, czyli wtedy, kiedy jesteśmy ciągle jeszcze młode, świadome potrzeby dbałości o swój wygląd- a jednocześnie wydaje nam się, że młodzieńcze problemy ze skórą powinnyśmy już mieć za sobą. Jednym z pierwszych-i bardzo dokuczliwych objawów-jest tzw. flushing, polegający na uporczywym zaczerwienieniu twarzy. U Panów z kolei trądzik różowaty ma najczęściej cięższy przebieg, z guzowatym przerostem nosa (tzw. Rinophyma) włącznie.

Czy jest to częste schorzenie?

Trochę “opiera się” badaniom statystycznym, ponieważ osoby z wczesnymi stadiami rozwoju trądzika niekoniecznie zgłaszają się do lekarza-dotyczy to też  często Panów, którym często “nie wypada” przyznać się do “nadmiernej” dbałości o swój wygląd zewnętrzny. Stąd częstość występowania trądziku różowatego według różnych statystyk waha się w granicach 1-10%, lub 0,2-2%, dotyczy najczęściej osób pomiędzy 30-70rokiem życia. U 80% chorych dotkniętych trądzikiem różowatym głównym objawem jest występowanie zmian naczyniowych, takich jak rumień i teleangiektazje. U 20% występują grudki i krosty, a także dochodzi do rozwinięcia przerostu tkanek miękkich i wystąpienie „phyma”.

Przyczyny pojawiania się trądziku rózowatego nie są, niestety, do końca poznane. Jak już wspomniliśmy, częsciej dotyczy Pań, zwłaszcza tych o jasnej karnacji, głównie z I lub II fototypem skóry, z jasnymi oczami i włosami, jednak cięższy przebieg ma u Panów. Może występować u kilku członków rodziny. Rozwój zmian chorobowych zależy od wielu czynników nie do końca poznanych i nie zawsze ze sobą powiązanych: opisywano związek trądziku różowatego z występowaniem migren, nadmiernej potliwości, marznięcia dłoni i stóp oraz zespołu wrażliwego jelita. Bierze sie jednak pod uwagę także różnego rodzaju alergie, zaburzenia hormonalne, przewlekłe infekcje-w tym bardzo powszechne zakażenie Helicobacter pylori,rodzaj wykonywanej pracy zawodowej, dietę...lista jest długa.

 

Początek choroby

to zwykle napadowe czerwienienie się skóry twarzy („okres prerosacea”), który to objaw może się utrwalić (wspomniany już flushing).
Czasami do zaobserwowania pierwszych symptomów choroby przyczynia się nadmierna ekspozycja na słońce lub nietolerancja wszelkich kosmetyków. Wielu pacjentów zgłasza się do dermatologa po długotrwałej bezskutecznej terapii u lekarza okulisty przewlekłych zapaleń brzegów powiek, spojówek i rogówek – jest to trudna do zdiagnozowania postać oczna trądziku różowatego, która zostaje wykryta najczęściej  dopiero wtedy, gdy pojawią się zmiany skórne.

 

Fazy rozwoju trądzika różowatego mogą być następujące (oczywiście, nie każda z nich musi wystąpić u wszystkich Pacjentów) :

Prerosacea: ten okres charakteryzuje się wzmożoną reaktywnością naczyń bez utrwalonych zmian skórnych, okresowo występuje dyskretny rumień, uczucie pieczenia, nietolerancja kosmetyków

Produkty kosmetyczne, po których może występować zespół nietolerancji to wszelkiego typu kosmetyki:zmywacze, toniki, mydło, kosmetyki do makijażu, perfumy, woda kolońska, kremy nawilżające, lakiery do włosów, szampony, płyny po goleniu, fotoprotektory.

Flushing: w tej fazie zaczerwienienie skóry utrzymuje się, często towarzyszy mu uczucie pieczenia, dyskomfort. Słońce, stres, zmienna temperatura otoczenia, wysiłek fizyczny, sauna, ekstremalne warunki klimatyczne – stopień wilgotności, kosmetyki do pielęgnacji twarzy, niektóre leki mogą zaostrzać dolegliwości.

Postać rumieniowo-naczyniowa: jest bardzo częsta.Zmiany skórne zajmują centralne partie twarzy, dekolt, I szyję na kształt litery V. Na policzkach występuje trwały rumień, powstają teleangiektazje (czyli tzw.”naczynka”).Pojawiają się-lub nasilają-objawy subiektywne takie jak: palenie, pieczenie twarzy.

Postać grudkowo-krostkowa: charakterystyczna jestobecność wykwitów grudkowych i krost na podłożu rumieniowym I mozliwość wspólistnienia z trądzikiem pospolitym(czyli siła złego...na szczęscie, metody leczenia są podobne), ale w odróżnieniu od trądziku pospolitego nie są obecne zaskórniki (jeżeli są, to raczej nieliczne).

Zmiany skórne w przebiegu trądziku różowatego są jedną z częstszych przyczyn zwracania się po poradę do dermatologa. I stanowią spore wyzwanie dla lekarza, jako że

Leczenie trądziku różowatego

jest trudne, długotrwałe i wymaga ścisłej współpracy Pacjenta i lekarza. Najgorsze-dla pierwszego z nich-może być to, że istotnym elementem terapii jest “prewencja w stosunku do czynników prowokujących”, czyli po prostu unikanie wielu skądinąd przyjemnych rzeczy, jak: pikantne potrawy, alkohole, kawa, papierosy, czekolada, sery, pobyty w saunie, wizyty na basenie kąpielowym, ekspozycja na czynniki atmosferyczne (“wiatr we włosach”, opalanie się), wielu kosmetyków-w tym perfum i dezodorantów; no i takich, których niejednokrotnie trudno uniknąć, jak chociażby wszechobecny stres.

W związku z „podstępną” początkową fazą choroby, pacjenci najpierw szukają pomocy w gabinetach kosmetycznych, gdzie umiejętnie dobrane zabiegi mogą zahamować rozwój choroby i przynieść poprawę.

Zabiegi kosmetyczne dla skóry naczynkowej

Wielu Pacjentom dużą ulgę przynosi stosowanie różnego rodzaju miejscowych preparatów sterydowych. Trzeba pamiętać jednak, że ich stosowanie-dotyczy to zwłaszcza silnych preparatów, stosowanych na własną rękę- najczęściej smutno się kończy nawrotem zmian w dużo większym nasileniu.

Oczywiście dużą rolę odgrywa odpowiedni dobór kosmetyków, prowadzi się również leczenie zarówno miejscowe, jak i ogólne.

 

Preparaty do pielęgnacji skóry w TR

 

Generalnie, na wczesnym etapie choroby: w stadium rumieniowym lub na etapie prerosacea, szczególną rolę zajmuje profilaktyka – unikanie czynników prowokujących i zaostrzających zmiany.

Tzw. “złotym standardem”- I najczęściej lekiem pierwszego rzutu- w leczeniu trądzika różowatego jest metronidazol z żelu lub kremie (Metronidazol, Rozex), stosowany raz dziennie.Mechanizm, dzięki któremu metronidazolzmniejsza zaczerwienienia i zmiany zapalne w trądziku, nie jest dobrze poznany, ale może być związany z jego zdolnością do działania jako przeciwutleniacz i lek przeciwzapalny. Dla osiągnięcia pożądanego efektu konieczna kest jednak długotrwała terapia, a po przerwaniu leczenia bardzo często (nawet u 70% leczonych) dochodzi do nawrotu zmian.

 

Inne preparaty miejscowe miejscowe wykorzystywane do leczenia trądziku to maści, kremy i żele zawierające antybiotyki (erytromycyna, klindamycyna) lub gluconolacton, kwas azelainowy, preparaty flawonowe, wit. C.

 

Często pomaga odstawienie zażywanych od dawna witamin z grupy B, których stosowanie w nadmiarze prowokuje zmiany trądzikowe.  Użyteczna bywa też korekta diety (wyeliminowanie pikantnych przypraw, konserwantów, produktów ciężkostrawnych, a czasem nadmiaru przetworów mlecznych).

Czasami już na tym etapie zachodzi potrzeba ogólnego leczenae antybiotykami, przede wszystkim skuteczna eradykacja Helicobacter pylori. Najczęściej stosowane preparaty to w związku z tym metronidazol, tinidazol, pochodne erytowmycyny czy tetracykliny.

Stosuje się również leki uszczelniające naczynia krwionośne I poprawiające ich elastyczność, jak witamina PP, witamina C czy różnego rodzaju leki naczyniowe.

Z kolei zastosowanie kuracji ziołowej może nie tylko uspokoić nadwrażliwe jelita, ale pozytywnie wpłynąć na skórę twarzy – korzystnie działają m.in.: wywar z imbiru, bratka, rumianku, szałwii.

Na etapie grudkowo-krostkowym skutecznym lekiem przyjmowanym doustnie są pochodne tetracykliny (np. Tetralysal) przyjmowana ogólnie przez kilka tygodni. Terapię dobrze jest przeprowadzić dwa razy w roku – wczesną wiosną i późną jesienią, i koniecznie powtórzyć w roku następnym.

Być może ze względu na związek choroby z infekcją Helicobacter pylori, dobre wyniki uzyskiwane są w trakcie terapii Metronidazolem lub Tinidazolem, jednak są to leki niezbyt dobrze tolerowane przez cześć Pacjentów.

W bardzo ciężkich, niepoddających się leczeniu przypadkach sięga się po izotretynoinę (czyli np. Izotek, stosowany w ciężkim trądziku pospolitym) przez 3-4 miesiące.

 

 

Piśmiennictwo

Leksykon dermatologiczny tom II A.Kaszuba, Z.Adamski

Leczenie miejscowe w trądziku różowatym  P.Brzeziński Forum Medycyny Rodzinnej 2012 tom4., nr.4

Forum praktyków: Praktyczne uwagi na temat leczenia trądziku różowatego
L.Kałużna E.Krzyżyńska-Malinowska