Kosmetoderm

Dermatologia Kosmetologia

Centrum leczenia trądzika

Drogie Pacjentki i Pacjenci,

Celem optymalizacji leczenia problemów trądzikowych we współpracy z salonem kosmetycznym  Meriz (https://www.facebook.com/pages/category/Skin-Care-Service/Salon-Kosmetyczny-Meriz-1197932873555141/) od kilku miesięcy mamy w ofercie zabieg oksybrazji.

 

W okresie jesienno-zimowym wprowadzamy też do oferty usuwanie blizn i przebarwień potrądzikowych laserem frakcyjnym CO2 :)

Promocyjna cena zabiegu - od 400PLN !!!

 

 

Terapia blizn potrądzikowych

Centrum Leczenia Trądzika

 

Trądzik pospolity-to jedna z tych chorób, które każdy z nas miał okazję poznać na …własnej skórze.

Nic dziwnego- w mniejszym lub większym stopniu dotyczy nawet 80% nastolatków.

Niestety, choć  wyrastamy z wieku „buntu” nie zawsze oznacza to szczęśliwe wyjście z wieku „pryszczatego” a trądzik zwany dotychczas często młodzieńczym , coraz częściej dotyczy osób po dwudziestce, trzydziestce, czterdziestce….

Co gorsza, można zaobserwować zasadę: im dłużej mamy trądzik, tym dłużej i trudniej przychodzi nam go potem leczyć…

Przy pomocy kwestionariusza CADI kwestionariusz CADI możesz sprawdzić, w jakim stopniu trądzik zatruwa Ci życie.

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity-to jedna z tych chorób, które każdy z nas miał okazję poznać na …własnej skórze. Nic dziwnego- w mniejszym lub większym stopniu dotyczy nawet 80% nastolatków. Niestety, choć  wyrastamy z wieku „buntu” nie zawsze oznacza to szczęśliwe wyjście z wieku „pryszczatego” a trądzik zwany dotychczas często młodzieńczym , coraz częściej dotyczy osób po dwudziestce, trzydziestce, czterdziestce…. Co gorsza, można zaobserwować zasadę: im dłużej mamy trądzik, tym dłużej i trudniej przychodzi nam go potem leczyć…

Gdzie się leczyć?

Najczęściej, zwłaszcza, jeśli zmiany nie są zbyt nasilone, odwiedzamy gabinet kosmetyczny. Być może też trochę dlatego, aby nie przyznać się nawet przed samym sobą-jestem chory; nie ja mam tylko przejściowe problemy z cerą. Bardzo często efekt terapii jest dobry-ważne jest jednak, aby natrafić na profesjonalną kosmetyczkę, która potrafi ocenić, jakie zmiany kwalifikują się do postępowania kosmetycznego (i oczywiście dobrać prawidłowo zabiegi) a kiedy posłać nas do lekarza.

Najlepsze efekty przy leczeniu trądzikowych zmian skórnych przynosi połączenie kuracji farmakologicznej(dermatologicznej) z zabiegami kosmetycznymi, czyli terapia tzw. systemem skojarzonym.

Dlaczego? Wprawdzie trądzik wydaje się być chorobą „nieskomplikowaną”, ale, szczerze mówiąc, nadal trudno jednoznacznie określić jego przyczynę. Mówi się o czynniku genetycznym, zaburzeniach hormonalnych diecie, stresującym trybie życia. U pacjentów obserwuje się przerost  gruczołów łojowych,  nadmierne rogowacenie przewodów wyprowadzających ujść tych gruczołów, skolonizowanie skóry Propionibacterium  acnes zaburzoną odpowiedź immunologiczną…. Chyba jednym sensownym wnioskiem jest stwierdzenie, że trądzik jest chorobą wywołana przez wiele czynników-a zatem do jej wyleczenia konieczne jest, w miarę możliwości, usuniecie każdej z nich.

W wielu przypadkach postępowanie farmakologiczne-lekarskie i kosmetyczne mają działanie uzupełniające. Np. stosowane w trądziku antybiotyki mają wprawdzie „przy okazji” działanie przeciwłojotokowe, niemniej ograniczenie łojotoku wymaga kilkumiesięcznej terapii a na pewno nie usuną już istniejących zaskórników. Z kolei, można przy pomocy metod kosmetycznych usunąć krostki i grudki, niemniej na pewno szybko pojawią się nowe zapewne w jeszcze większej ilości.

 Niewątpliwie prawidłowe postępowanie kosmetyczne jest nie do przecenienia na późniejszym etapie leczenia trądziku, kiedy dermatolog jest już bardzo zadowolony, a pacjent…niekoniecznie, bo zamiast cyst i krostek ma na twarzy przebarwienia i „dzioby”. Jedną z najskuteczniejszych metod likwidacji przebarwień jest Cosmelan, wykonywany w gabinetach dermatologii estetycznej lub gabinetach kosmetycznych współpracujących z lekarzem dermatologiem.

 

Zawarte poniżej informacje zostały opracowane na podstawie Raportu Światowego Porozumienia Dotyczącego Poprawy Wyników w trądziku, http://abcdepresja.pl/tradzik-a-depresja, Choroby łojotokowe skóry D.Nowicka, Na podstawie http://www.vita.csc.pl/miejscowe-i-ogolne-leczenie-trdziku-pospolitego.html Miejscowe i ogólne leczenie trądziku pospolitego.Roman Nowicki, Guidelines of care for acne vulgaris management
J.S. Strauss, D.P. Krowchuk, J.J. Leyden, A.W. Lucky, A.R. Shalita, E.C. Siegfried, D.M. Thiboutot, A.S. Van Voorhees, K.A. Beutner, C.K. Sieck, R. Bhushan; American Academy of Dermatology/American Academy of Dermatology Association Journal of the American Academy of Dermatology, 2007; 56: 651-663 i moich własnych doświadczeń.

 

Po co leczyć trądzik?

Jak to opisuje popularna w swoim czasie satyryczka, Magdalena Samozwaniec, dawnej uważano, że problemy z cerą miną…po ślubie. Oczywiście-i poniekąd słusznie-wiązano zmiany trądzikowe z przemianami hormonalnymi wieku dojrzewania, czy wręcz pojawieniem się tzw. „woli bożej”.
Teraz na taki środek leczniczy chyba raczej liczyć nie można, nie tylko ze względu na zmiany obyczajowe umożliwiające seks przedmałżeński. Trądzik dotyczy zresztą, jak już wspominaliśmy, również osób w pełni dojrzałych, zmieniła się również definicja i nasze postrzeganie stanu zdrowia i choroby. Teraz chcemy nie tylko „nie być chorzy”, ale cieszyć się jak najdłużej komfortowym samopoczuciem, obejmującym również dobry wygląd i dobrostan psychiczny.
A-jak to wiedzą dobrze osoby dotknięte tą przypadłością-trądzik potrafi być prawdziwą zmorą. Dla wielu-zwykle dziewcząt i kobiet, ale także chłopców, u których ciężkie postaci trądziku występują częściej-powstawanie zmian skórnych, które przecież trudno jest ukryć nawet pod makijażem-jest wstydliwa dolegliwością, niejednokrotnie przyczyną obniżania się nastroju, zaniżenia samooceny oraz problemów z akceptacją swojego wyglądu. Chyba podobieństwo polskiej nazwy „trądzik” do trądu, będącego do dziś w dotkniętych tą chorobą krajach przyczyną społecznego wykluczenia, nie jest przypadkowe…
Niepodjęcie lub nieskuteczność leczenia powoduje specyficzne zachowania-rozdrapywanie, wyciskanie krostek, stosowanie różnego rodzaju „sprawdzonych” acz szkodliwych substancji- nasilające powstałe zmiany skórne lub prowadzące do powstania trudnych do usunięcia zmian jak przebarwienia czy blizny.
U osób z cięższymi postaciami trądzika zaburzenia nastroju mogą przybrać formę depresji, włącznie z powstawaniem myśli samobójczych. W każdym przypadku powstałe zmiany mogą mieć wpływ na kontakty towarzyskie, międzyludzkie, a także na możliwość zdobycia pracy. Dlatego też trądzik wymaga leczenia i nie można czekać, że kiedyś sam ustąpi.

Jak leczyć trądzik?

Oczywiście terapia powinna być w każdym przypadku indywidualnie dobrana i po to właśnie idziemy do lekarza. Niemniej, istnieją pewne zasady ogólne, którymi się kierują. Jak już wspominaliśmy wcześniej, złożone przyczyny trądziku sugerują konieczność zastosowania terapii skojarzonej (dermatologiczno-kosmetologicznej) i z użyciem kilku środków leczniczych (jednocześnie wpływając na dwa lub trzy czynniki patogenetyczne). Generalnie zastosowana metoda leczenia zależy od rodzaju trądzika, czyli tego, jakie zmiany dominują na skórze pacjenta.

Cera tłusta

Często „podłożem” zmian trądzikowych jest tłusta, skłonna do zanieczyszczeń cera i od jej prawidłowej pielęgnacji może zależeć, czy i w jakim stopniu rozwinie się trądzik. Na tym etapie bardzo ważna jest wizyta w dobrym salonie kosmetycznym, gdzie oprócz oceny stanu skóry oraz serii zabiegów normalizujących wydzielanie łoju powinniśmy uzyskać poradę na temat prawidłowej pielęgnacji skóry. Cera tłusta, czy nawet pojawienie się wykwitów trądzikowych nie oznacza, że należy się przestawić na kosmetyki dla nastolatek! Należy szukać preparatów dla cery tłustej dla przeznaczonych dla osób w naszym wieku, najlepiej sprawdzonych firm. Preparaty te powinny nie tylko regulować wydzielanie łoju, lecz także utrzymywać stan prawidłowego nawilżenia skóry i oczywiście nie powodować powstawania zaskórników (tzw. właściwości komedogenne). To ostatnie dotyczy również kosmetyków kolorowych, które nie powinny prowadzić do zatykania ujść gruczołów łojowych. Pamiętajmy, naprawdę lepiej i taniej jest odpowiednio wcześnie udać się po pomoc do dermatologa i/lub kosmetyczki, niż z dużym nakładem sił i środków tuszować powstające wykwity z nadzieję, że „samo przejdzie”. Należy pamiętać, że prawidłowa pielęgnacja cery tłustej nie powinna prowadzić do jej całkowitego odtłuszczenia i przesuszenia-a zdarza się to nagminnie. Również opalanie się, zwłaszcza w solarium tylko pozornie jest korzystne dla skóry-w dłuższej perspektywie wysusza skórę i paradoksalnie prowadzi do zwiększonej produkcji łoju.

Trądzik zaskórnikowy

Dominującym wykwitem są zaskórniki-„kochane” przez wszystkich czarne punkty powstałe w wyniku utlenienia się składników łoju w miejscach ujść gruczołów łojowych. Wyglądają nieładnie, wprost prowokują do różnego rodzaju manipulacji i wyciskania, co może najgorsze, często-choć niekoniecznie słusznie-kojarzą się nam z brakiem higieny osobistej. Trądzik zaskórnikowy jest, wbrew pozorom, trudny do leczenia: niestety, nawet regularne oczyszczanie skóry w pewnym momencie przestaje wystarczać. Oczywiście, jak najbardziej wskazana jest seria zabiegów kosmetycznych: peelingi chemiczne, peeling kawitacyjny, zabiegi normalizujące, mikrodermabrazja, tradycyjne oczyszczanie raz na 3 miesiące. Istotny jest, podobnie jak w przypadku cery tłustej prawidłowy dobór kosmetyków. Wskazana jest konsultacja lekarska-najlepiej na początek u lekarza dermatologa, który może wykonać badanie sebumetryczne (ocenić poziom łoju skórnego), w razie potrzeby zalecić diagnostykę hormonalną (np. sprawdzić, czy nasze problemy nie są związane z zaburzeniami poziomu hormonów płciowych czy hormonów tarczycy) oraz zalecić odpowiednią kurację. Większość leków stosowanych w trądziku zaskórnikowym jest  dostępna wyłącznie na receptę. Najczęściej w przypadku trądzika zaskórnikowego stosuje się preparaty tretinoiny jak: Aknemycin Plus, Atrederm, Retin A Locacid.

Trzeba pamiętać, że ważny jest nie tylko dobór preparatu, ale także jego postaci (żel, płyn, krem) i stężenia. Preparaty z tej grupy stosujemy na noc, ponieważ większość z nich może uczulać na światło. Mogą mieć również działanie drażniące-oznacza to, że zaczerwienienie skóry po kilkudniowym ich zastosowaniu z reguły nie oznacza alergii na preparat, lecz podrażnienie, które ustąpi po kilku dniach i nie jest przeciwskazaniem do kontynuacji terapii po przerwie. Stosowanie tych preparatów-z mojego doświadczenia-zmniejsza częstotliwość przebarwień.

Inne preparaty typowo stosowane w trądziku zaskórnikowym to:Benzacne, Oxy, Hascoderm
Skinoren.

Często zaleca się witaminy, mające działanie przeciwłojotokowe jak PP, B1, B2 a także wit.A i C oraz cynk. Niejednokrotnie u Pań wskazana jest terapia hormonalna-np. zastosowanie preparatów hormonalnych typu Yaz, Yasmine, Diane-35 lub spironolaktonu. W niektórych, ciężkich przypadkach stosuje się doustne pochodne witaminy A (Izotek).

Inne postacie trądzika pospolitego

Trądzik pospolity możemy podzielić zależnie od nasilenia zmian-oczywiście, nikt dokładnie nie liczy wykwitów (no, może czasem, patrząc z niechęcią w lustro…), ponadto z reguły uważa się postać trądziku za cięższą, jeśli pojawiają się cysty; lub w zależności od dominujących wykwitów-grudek, krost, cyst. Taki podział ma znaczenie nie tylko poznawcze, lecz przede wszystkim praktyczne- w zależności od tego, jakie wykwity dominują, stosuje się trochę inne leczenie. Z mojego doświadczenia dodam, że można by wprowadzić jeszcze jeden podział- zależny od czasu trwania zmian przed leczeniem. Niestety zmiany utrzymujące się dłużej często również trudniej i dłużej trzeba potem leczyć. Dlatego zdecydowanie zachęcam do udania się po profesjonalną pomoc możliwie szybko po pojawieniu się problemów z cerą.

W postaciach trądzika innych niż wcześniej opisany trądzik zaskórnikowy oprócz kłopotów związanych z pracą gruczołów łojowych, dużą role odgrywa czynnik infekcyjny i to nie tylko osławiony już Propionibacterium acnes. Dlatego w tych przepadkach nawet najbardziej prawidłowe postępowanie pielęgnacyjne i profesjonalna kosmetyka niestety nie są wystarczające do trwałego wyleczenia zmian. Natomiast oba te czynniki są nadal bardzo ważne i pomocne.

Jeżeli dominują grudki- najprawdopodobniej nie obędzie się bez doustnej kuracji antybiotykowej, chyba, że zmiany są bardzo nieliczne. W tej postaci trądziku podobnie jak w trądziku zaskórnikowym chyba dominujące znaczenia ma jednak patologia gruczołów łojowych. Stąd szczególnie skutecznym antybiotykiem wydają się być pochodne tetracykliny (Doxycyclinum, Tetralysal) oraz Metronidazol, które dodatkowo mają działanie przeciwzapalne i ograniczające łojotok. Trzeba się niestety nastawić na kilkumiesięczną kurację. Niejednokrotnie wskazane jest przeprowadzenie diagnostyki hormonalnej i odpowiednie leczenie.

Miejscowo stosowane są różne środki, szczególnie korzystnie działają preparaty zawierające nadtlenek benzoilu (Benzacne), które pozytywnie wpływają zarówno na rogowaciejące ujścia gruczołów łojowych, łojotok jak i działają odkażająco. Stosując ten preparat należy pamiętać o unikaniu nasłonecznienia. Może mieć działanie drażniące. Są dostępne dwa stężenia preparatu-5 i 10%, proponowałabym zaczynać od niższego stężenia. Dobrze działają różnego rodzaju preparaty przeciwbakteryjne lub antybiotykowe w postaci kremu lub żelu, np. Metronidazol w kremie, stosowany typowo również w trądziku różowatym.

Po „podleczeniu” zmian korzystne jest skorzystanie z usług gabinetu kosmetycznego- należy poinformować kosmetyczkę o przyjmowanych lekach, tak aby mogła zaproponować prawidłową kurację. Generalnie wskazane jest udrożnienie ujść gruczołów łojowych bez zbytniego przesuszenia skóry „traktowanej” już przeciwłojotokowo miejscowo i doustnie.

Jeżeli dominują krosty 

Z wyjątkiem przypadków, kiedy zmiany są pojedyncze, konieczna jest kuracja antybiotykowa. Wprawdzie krosty można stosunkowo łatwo „przysuszyć”, niemniej prędzej czy później pojawiają się znowu. Dobór antybiotyku zależy od indywidualnych doświadczeń lekarza prowadzącego, najczęściej stosuje się pochodne tetracykliny (Tetralysal, Doxycylinum), ale też azytromycyna (Sumamed) czy kotrimoksazol (Biseptol). Oczywiście oprócz tego leczenie miejscowe, oprócz omawianych już częściowo środków mogą to być różnego rodzaju papki (papka Kummerfeld) lub maseczki. Przy mniejszym nasileniu zmian wystarczające bywa leczenie miejscowe, np. połączenie antybiotyku miejscowodziałąjącego (DalacinT) na dzień i pochodnej witaminy A (Locacid) na noc. Wskazana jest pielęgnacja cery przy użyciu różnego rodzaju środków odkażających i sciągających-ważne, aby nie „przedobrzyć” i nie wysuszyć skóry nadmiernie.

Jeżeli pojawiają się cysty

Niestety, bez  kuracji doustnej się nie obędzie. Stosowane są albo antybiotyki, leczenie hormonalne-albo, a czasami łącznie z leczeniem doustnym pochodnymi wit.A (wbrew pozorom, nie jest to kuracja nieobciążająca!!!) typu Aknenormin, Curacne, Izotek, Tretinex. Preparaty  te zmniejsza on wydzielanie łoju, redukują liczbę bakterii, działają przeciwzaskórnikowo i przeciwzapalnie. Terapia jest długotrwała (kilkumiesięczna). Po ustąpieniu zmian chorobowych zaleca się kontynuować terapię przez kolejne 2 miesiące. Lek ma działanie uszkadzające płód, stąd obostrzenia (u pań konieczność wykluczenia ciąży i skuteczna antykoncepcja przez cały okres kuracji i dwa miesiące po jej zakończeniu). Leczenie miejscowe ma nieco mniejsze (?) znaczenie, niż w pozostałych postaciach trądzika).

 

Po przebyciu trądzika-mimo najbardziej nawet prawidłowego leczenia-niejednokrotnie pozostają różnego rodzaju przebarwienia a nawet blizny. Niekoniecznie jest to wynik „niespokojnych rąk” pacjenta, który nie mógł się powstrzymać przed zdrapywaniem lub wyduszaniem zmian-choć, oczywiście, bardzo często tak właśnie jest. Czasami taki jest „zejściowy” efekt  co głębszych zmian (najczęściej cyst) lub genetycznie uwarunkowana skłonność skóry. Tu nieocenioną rolę oddaje kosmetyka profesjonalna.

Likwidacją blizn i przebarwień zajmujemy się w okresie jesienno-zimowym; większość stosowanych metod „nie lubi” działania słońca. Wiosna i latem musimy pamiętać o stosowaniu odpowiednich preparatów ochronnych- należy pamiętać, opalając się nie wyrównamy kolorytu skóry, świeże zmiany pozapalne przebarwiają się pod wpływem słońca i problem staje się bardziej widoczny. Dotyczy to także-a może przede wszystkim-osób o ciemnej karnacji!

Przed wybraniem metody  leczenia ocenia się rodzaj i głębokość przebarwień a także sprawdza, czy towarzyszą im blizny. W zależności od rodzaju przebarwień wykonuje się jeden do kilku zabiegów, stosuje się zabiegi laserowe, mikrodermabrazję, krioterapię i różnego rodzaju peelingi chemiczne.
Jedną z najskuteczniejszych terapii, coraz częściej stosowanych w gabinetach dermatologii estetycznej i gabinetach kosmetycznych współpracujących z lekarzem, jest peeling Cosmelan. Zaletą jego jest szybki efekt, bezpieczeństwo, dodatkowe działanie przeciwłojotokowe i liftingujące, wadą dość wysoka cena – ok.1100-1400 PLN. Należy jednak zwrócić uwagę, że jeden peeling tego typu wystarcza z reguły do zlikwidowania wszystkich zmian, podczas gdy większość innych metod wymaga serii zabiegów-w rezultacie koszt terapii może być podobny.

 
Blizny potrądzikowe mogą być bardzo różnorodne. Najczęstszą postać stanowią zanikowe blizenki na policzkach, różnej wielkości. U Panów zwykle dobrze maskuje je zarost. W cięższych  postaciach trądzika lub przy określonej skłonności skóry zdarzają się blizny przerosłe, guzowate lub pozaciągane (jak przy oparzeniach)  a nawet zmiany typu keloidów.w miejscach mniej widocznych można maskować za pomocą makijażu, natomiast pozostałe można- z lepszym lub gorszym skutkiem- próbować usunąć w salonach medycyny estetycznej lub kosmetycznych. Najskuteczniejsze- zwłaszcza w typowych, zanikowych bliznach,są zabiegi laserowe.

Postępowanie w trądziku pospolitym. Wytyczne American Academy of Dermatology

 

 

Pamiętaj!

 1. Trądzik nie dotyczy tylko Ciebie – ok.80% młodych ludzi cierpi na tę chorobę, a coraz częściej dotyczy też osób dorosłych 30-to i 40-to letnich.
 2. Trądzik nie jest zakaźny.
 3. Skłonność do trądziku jest uwarunkowana genetycznie.
 4. Choroba ma często charakter przewlekły, nawrotowy
 5. Trądzik nie jest spowodowany brakiem higieny osobistej, chociaż dbałość o cerę łagodzi jego objawy.
 6. Trądzik u kobiet często pogarsza się tuż przed miesiączką, lub w czasie stresu.

 

LECZENIE ZACZNIJ OD WIZYTY U  DERMATOLOGA!!!

 • Leczenie trądziku jest długotrwałe i nie można przerywać terapii samodzielnie.
 • Dokładnie stosuj się do wskazówek lekarza-lekarz zapisuje leki, ale leczysz się Ty!

Dbaj o swoją skórę!

 

 1. Pamiętaj, że w trakcie leczenia Twoja skóra może być przesuszona! Zadbaj o właściwe nawilżenie skóry!
 2. Nie dopuść do nadmiernego odtłuszczenia skóry! Właściwe natłuszczenie skóry to jej ochrona!
 3. Nie używaj kosmetyków dla nastolatek, jeżeli ten wiek masz już poza sobą! Szukaj  preparatów odpowiednich dla osób z trądzikiem, ale w Twoim wieku! Poradź się lekarza lub kosmetologa!
 4. Aby oczyścić cerę udaj się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego. Nie rób tego sama/sam, a zwłaszcza nie staraj się samodzielnie likwidować cyst ropnych! Zostaną blizny!
 5. Do makijażu używaj sprawdzonych środków, które nie zatykają ujść gruczołów łojowych i nie powodują powstawania zaskórników. Starannie zmywaj makijaż!
 6. Stosuj kremy z filtrem. Opalanie może załagodzić objawy trądziku (choć czasem powoduje zaostrzenie), ale wysusza skórę i w rezultacie powoduje wzmożoną produkcję łoju..
 7. Nie czekaj zbyt długo! Trądzik to choroba, lecz się!

 

W pielęgnacji cery trądzikowej nie powinno się stosować preparatów działających agresywnie, nadmiernie odtłuszczających z zawartością alkoholu. Kilka interesujących propozycji kosmetyków opartych na na turalnych surowcach znajdziesz w artykule Kosmetyki naturalne w trądziku pospolitym.

Powierzchowne peelingi chemiczne,-te  „delikatniejsze” wykonywane w gabinetach kosmetycznych i te bardziej agresywne, będące domeną lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną- są cennym i popularnym uzupełnieniem w terapii trądzika pospolitego. Stosuje się je jako leczenie wspomagające farmakoterapię, leczenie podtrzymujące po uzyskaniu poprawy oraz profilaktykę nawrotów po ustąpieniu zmian skórnych. Kilka słów na ten temat w artykule Powierzchowne peelingi chemiczne.

 Znaczny odsetek Pacjentów KosmetoDerm stanowią osoby z tą uprzykrzającą życie przypadłością. Planujemy dalsze rozszerzanie naszej oferty w tym kierunku.

Więcej informacji wkrótce.

 

Na terenie dzielnicy Ursus współpracujemy z SALONEM KOSMETYCZNYM MERIZ ul. Pużaka 1 "OKRĄGLAK" 02-495 Warszawa.

 

W ofercie Salonu znajdą Państwo między innymi zabiegi uzupełniające farmakologiczne leczenie trądzika, zmniejszające łojotok i pomocne w redukcji potrądzikowych blizn i przebarwień, jak:

mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny i peeling migdałowy.

Zdrowa, promienna cera bez wyprysków  jest gwarancją urody i dobrego samopoczucia.

Może warto je sobie jeszcze poprawić uwieczniając swój  nowy look przy pomocy profesjonalnego fotografa?

 

http://alicja.sevenseconds.pl/

https://www.facebook.com/pages/Alicja-Duchiewicz-Photography/159995595160?ref=ts&fref=ts